Tepelné čerpadlo je dobrou volbou z hlediska úspor nákladů na elektrickou energii. S tepelným čerpadlem ušetříte až 2/3 nákladů na energii oproti elektrickému kotli. S tepelným čerpadlem dosáhnete 40% úspory oproti plynovému kotli. Oproti kotli na tuhá paliva Vám u tepelného čerpadla odpadá práce s přikládáním a vzniklým nepořádkem.

 1. Pro jaké typy objektů jsou tepelná čerpadla nejvhodnější ?
  • Ideálně se hodí do nové výstavby, kde je využito podlahové topení a radiátory. Dají se použít i ve staré zástavbě s teplovodním systémem, kde jsme měli velké litinové radiátory, takže tady najdeme velké množství vody. Také lze tepelná čerpadla umístit do bytových domů s dálkovým vytápěním. V případě pasivních domů, kde je nízká tepelná ztráta objektu , tepelná čerpadla obstarávají vytápění a hlavně přípravu teplé užitkové vody.
  • Naopak nejsou vhodná do domů, které vytápí radiátory s vysokou výstupní teplotou (přes 700C), např. když topíme v kotli na tuhá paliva. Lidé chtějí čerpadla i na vytápění chat, ale to se moc nevyplatí z pohledu ekonomické návratnosti.
 2. Má smysl dávat tepelné čerpadlo do nezatepleného domu ?
  • To záleží na tepelných ztrátách objektu. Čím je větší, tím méně se vyplatí pořízení tepelného čerpadla z investičního hlediska.
 3. Co udává topný faktor tepelného čerpadla?
  • Topný faktor je poměr topného výkonu a příkonu. Pokud mám 1 kW příkon, čerpadlo vyrobí až 4 kW tepla při topném faktoru 4. Označuje se COP.
  • V případě námi instalovaných tepelných čerpadel LG THERMA V SPLIT uvádíme hodnoty COP pro nejčastěji instalované TČ o výkonu 9 kW :
  • Hodnoty jsme testovali na našich instalacích a potvrzujeme jejich pravdivost.
 4. Jaké je výše dotace a podmínky pro její získání?
  • Dotace na tepelné čerpadlo získáte z programů Kotlíková dotace a Nová zelená úsporám. Čerpání z kotlíkových dotací nově ve výši 180.000,- Kč je nově zaměřeno na nízkopříjmové domácnosti a důchodce. Pokud do této kategorie nespadáte, dotaci můžete čerpat z programu Nová zelená úsporám, kde můžete získat dotaci až 140.000,- Kč.

 

Aktuálně: Kotlíkové dotace jsou pro rok 2022 již ukončeny. Výzva pro rok 2023 nebyla zatím vypsána, nicméně začíná se připravovat výzva nová.

Jestliže máte zájem o instalaci tepelného čerpadla , rádi Vám pomůžeme s vyřízením veškeré administrativy , návrhem , vypracováním projektové dokumentace a realizací. Stačí jen vyplnit poptávkový formulář a my se Vám ozveme